Το έκανε… 17 χρόνια μετά (vid)

Το έκανε... 17 χρόνια μετά

Το Gazzetta.gr ..γυρίζει το χρόνο πίσω και σας θυμίζει ποιο ήταν το τελευταίο παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα δύο γκολ στην έδρα του, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει.

Το έκανε… 17 χρόνια μετά

Το 2-0 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για μία ομάδα όπως είναι ο Παναθηναϊκός κανονικά θα έπρεπε να σημαίνει και νίκη… Πόσω μάλλον όταν μιλάμε για ένα παιχνίδι που είναι εντός έδρας, έστω και στην άδεια λόγω τιμωρίας, Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Η αναμέτρηση του «τριφυλλιού» με τον Αστέρα Τρίπολης, το Σάββατο το απόγευμα, αποτέλεσε την εξαίρεση στον κανόνα… Μία εξαίρεση που είχε να συμβεί περίπου 17 χρόνια. Ή, για να είμαστε πιο ακριβείς, από τις 5 Δεκεμβρίου του 1998, όταν και οι «πράσινοι» φιλοξενούσαν στο ΟΑΚΑ, τον Ολυμπιακό.

Σε εκείνο τον αγώνα λοιπόν, ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ του Κωνσταντινίδη και του Βαζέχα στο 30ο και στο 32ο λεπτό αντίστοιχα, όμως με τους παίκτες του Βασίλη Δανιήλ να έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του Σπύρου Παπαδάκου, οι φιλοξενούμενοι κάνουν την ανατροπή.

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί προβάδισμα δύο γκολ στην έδρα του, σε οποιαδήποτε διοργάνωση… Έκτοτε, όποτε είχε τέτοιο πλεονέκτημα έναντι του αντιπάλου του, έπαιρνε πάντα τη νίκη.

Εκτός έδρας βέβαια, το παράδειγμα είναι πιο πρόσφατο, καθώς υπάρχει το ματς Κυπέλλου στα Χανιά, όπου το 0-2, έγινε 2-2 στα τελευταία λεπτά του αγώνα…